Najczęściej zadawane pytania / FAQ

Pytania ogólne
Rekuperator – co to?

Rekuperator to urządzenie odpowiadające za wentylację z odzyskiem ciepła w domu. Wyciągane ciepłe i zużyte powietrze ogrzewa strumień nawiewanego świeżego powietrza z zewnątrz za pomocą specjalnego wymiennika ciepła (bez mieszania się ze sobą powietrza nawiewanego i usuwanego). W rekuperatorze iZZi 300 ERV odzyskiwana jest dodatkowo wilgoć.

Czy rekuperator iZZi 300 ERV może współpracować z każdą instalacją wentylacyjną w domu?

Tak, o ile instalacja wentylacji mechanicznej została dobrze zaprojektowana i wykonana zgodnie ze sztuką. Polecamy system PE-FLEX® jako optymalny do zastosowań tego typu.

Do jakiego domu/mieszkania nadaje się centrala iZZi 300 ERV?

Konstrukcyjnie rekuperator iZZi 300 ERV został tak przygotowany, aby możliwe było zamontowanie go w praktycznie każdym budynku (dobre wygłuszenie, kompaktowa obudowa, brak skroplin, itp.). Ze względu na wydajność urządzenia wynoszącą 300 m³/h zalecamy montaż w lokalach o powierzchni użytkowej do 100 m².

Czy rekuperator powinien pracować przez cały czas?

Tak, wentylować pomieszczenia trzeba przez cały rok. Latem korzystamy z prysznica, toalet, gotujemy, wydychamy dwutlenek węgla, itp. Otwarcie okien nie zapewni skutecznej wentylacji w całym domu. Odzysk ciepła nie ma wtedy takiego znaczenia, ale główną funkcją rekuperacji jest wymiana powietrza na świeże. Zastosowanie w naszym rekuperatorze energooszczędnych wentylatorów na prąd stały tak obniża koszt użytkowania system wentylacyjnego, że wyłączanie centrali wentylacyjnej jest ekonomicznie nieuzasadnione.

Czy w domu z rekuperatorem można otwierać okna?

Oczywiście, że tak. Trudno sobie wyobrazić inną sytuację. Zazwyczaj jednak nie ma takiej potrzeby, ponieważ wentylacja mechaniczna w 100% powinna zapewnić komfort w wentylowanych pomieszczeniach. Otwieranie okien w sezonie zimowym powoduje natomiast duże straty ciepła w budynku.

W jakim miejscu zamontować rekuperator?

Aby zapewnić dobre parametry pracy, rekuperator powinien zostać zamontowany w pomieszczeniu ogrzewanym, a jeżeli nie ma takiej możliwości, to w miejscu, gdzie temperatura nie spada poniżej 5°C, a wilgotność względna nie przekracza poziomu 70%.

Rekuperator iZZi 300 ERV posiada płaską i kompaktową obudowę, przez co może zostać zamontowany na suficie, np. nad zabudową k-g. Zalecamy też takie pomieszczenia, jak kotłownia, skrytki, spiżarnie, itp. Dopuszczalny jest również montaż na izolowanym poddaszu. Trzeba pamiętać jedynie o wygodnym dostępie serwisowym (np. w celu wymiany filtrów).

Czy rekuperator iZZi 300 ERV spełnia wymagania programu "Czyste powietrze"?

Zamontowany w rekuperatorze iZZi 300 ERV wymiennik, jak większość wymienników z odzyskiem wilgoci, nie spełnia wymagań programu "Czyste powietrze" biorącego pod uwagę jedynie odzysk termiczny, a nie całkowity odzysk energii z powietrza usuwanego z budynku.

Gdzie mogę znaleźć instalatora, który zamontuje mi rekuperator iZZiFAST?

Polecamy skorzystanie z mapy instalatorów dostępnej w zakładce ZNAJDŹ INSTALATORA.

Pytania techniczne
Czy rekuperator iZZi 300 ERV posiada wbudowaną nagrzewnicę wstępna i czy jest ona potrzebna?

Nie, nasz rekuperator nie posiada wbudowanej nagrzewnicy wstępnej, można natomiast podłączyć opcjonalną nagrzewnicę kanałową. iZZi 300 ERV posiada jednak wymiennik entalpiczny z odzyskiem ciepła, w którym nie zachodzi zjawisko kondensacji pary wodnej. Dlatego też, w porównaniu do standardowych wymienników przeciwprądowych, proces zamarzania wymiennika występuje dużo później, przy dużo niższych temperaturach. Wbudowany system przeciwzamrożeniowy uruchamia się dopiero przy temperaturze około -7°C i dobrze radzi sobie też z niższymi temperaturami. Rozwiązanie to jest więc optymalne pod względem ekonomicznym i zachowania odpowiedniego komfortu użytkowania systemu wentylacyjnego.

Co to jest by-pass?

By-pass to element rekuperatora pozwalający na ominięcie wymiennika przez powietrze nawiewane, dzięki czemu nie zachodzi zjawisko odzysku ciepła. W sezonie letnim, w nocy, gdy temperatura na zewnątrz jest niższa, niż w wygrzanym przez cały dzień domu, chłodniejsze powietrze zewnętrze wpada bezpośrednio do budynku omijając wymiennik.

W rekuperatorze iZZi 300 ERV został zamontowany automatyczny (działający automatycznie na podstawie rozpoznanych temperatur w domu i na zewnątrz) by-pass ze 100% ominięciem wymiennika.

Czy rekuperator iZZi 300 ERV może współpracować z GWC?

Tak, nasz rekuperator posiada w standardzie automatyczny by-pass ze 100% obejściem wymiennika oraz wyjście automatyki pod sterowanie siłownikiem przepustnicy GWC.

Czy rekuperator iZZi 300 ERV może współpracować z systemem zewnętrznym, np. domem inteligentnym?

Tak, automatyka w iZZi 300 ERV posiada wyjście analogowe 0-10V, przez które można sterować wydajnością pracy wentylatorów niezależnie od dołączonego sterownika dotykowego.

Czy do rekuperatora dołączony jest panel sterowania?

Tak, w komplecie znajduje się panel z kolorowym dotykowym ekranem połączony z rekuperatorem ekranowanym przewodem 4x0,5 o długości 3 metrów.

Jakim kablem mogę zastąpić oryginalny przewód do panelu sterowania?

Zalecamy użycie ekranowanego przewodu 4x0,5 lub 4x0,75 dla długości powyżej 10 metrów.

Czy rekuperator iZZi 300 ERV pamięta ustawienia w przypadku zaniku prądu?

Tak, automatyka zapamiętuje wszystkie nastawy na sterowniku, łącznie z bieżącym programem wentylacji.

Czym jest wymiennik entalpiczny?

Jest to typ wymiennika, który oprócz odzysku ciepła odzyskuje również wilgoć z powietrza usuwanego z domu. Ma to duże znaczenie zimą, gdy powietrze na zewnątrz, zwłaszcza gdy jest mróz, ma bardzo niską wilgotność i istnieje ryzyko zbytniego wysuszenia się powietrza w domu.

Jakie są jeszcze zalety zastosowania wymiennika entalpicznego?

Odzysk wilgoci to przede wszystkim wyższy komfort użytkowania systemu wentylacji zimą. Eliminuje tez konieczność podłączania odprowadzenia skroplin z rekuperatora. Rekuperator może pracować też przy niższych temperaturach na zewnątrz, bez uruchamiania się systemu przeciwzamrożeniowego. Wraz z cząstkami wody do domu wraca też więcej energii, czyli pomimo lekko niższego odzysku ciepła wymiennik ten odzyskuje w praktyce więcej energii cieplnej od standardowego wymiennika.

Konserwacja i eksploatacja
Czy wymiennik w iZZi 300 ERV można czyścić?

Tak, wymiennik wykonany jest ze specjalnej membrany polimerowej, którą można myć woda.

Czym czyścić obudowę ze stali nierdzewnej?

Polecamy preparaty przeznaczone do czyszczenia stali nierdzewnej lub środki do odtłuszczania powierzchni.

Ile wynoszą koszty eksploatacyjne rekuperatora iZZi 300 ERV?

Do kosztów eksploatacyjnych wliczamy koszt wymiany filtrów (około 100 zł brutto za komplet) oraz koszt zużycia energii elektrycznej (około 150 zł rocznie) oraz ewentualne przeglądy serwisowe (co kilka lat). Koszty są te więc o wiele niższe niż oszczędności generowane przez posiadanie wentylacji z odzyskiem ciepła.

Jak często należy wymieniać filtry?

Standardowo rekuperator przypomina o wymianie filtrów raz na 90 dni. Zalecamy jednak okresowo sprawdzać ich stan, ponieważ w różnych warunkach uzależnionych od lokalizacji domu/mieszkania oraz pory roku możliwe jest, że filtry trzeba będzie wymienić częściej lub później. Nie polecamy oszczędzać na filtrach – od nich zależy jakość powietrza w naszym domu i trwałość wentylatorów (brudne filtry wprowadzają duże opory przepływu powietrza).

Gdzie można kupić filtry do rekuperatora iZZi 300 ERV?

Filtry dostępne są w sprzedaży na stronie cennik.peflex.pl

Do pobrania

Formularz kontaktowy

Zapytanie o produkt
Zgłoszenie serwisowe